Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lubelski Festiwal Nauki – klasa 2k

20 września @ 08:30 - 11:30

Geotechnika czyli poważne taplanie w błocie

Każdy z nas prawie codziennie pokonuje wiele kilometrów – samochodem, rowerem lub pieszo. Pod stopami mamy jezdnię, chodnik lub zieloną trawę. A co pod nimi? Zwykle się nad tym nie zastanawiamy.

Dla spaceru lub wycieczki nie ma to większego znaczenia, ale kiedy planowana jest budowa wieżowca, mostu, domu, kina czy skate parku – to pytanie staje się niesłychanie ważne. Czy możemy w danym miejscu to wybudować? Co w tym gruncie siedzi? Na to pytanie odpowiedzieć potrafi geolog, który zajmuje się budową Ziemi. Potrafi też geotechnik, który sprawdza czy grunt nadaje się do postawienia na nim budynku. Można to zrobić w niebywale prosty sposób.

Do dobrego określenia rodzaju gruntu potrzebne nam są wyłącznie zmysły – wzrok i dotyk oraz zwykła woda. Grunt, który wydobywany jest spod powierzchni ziemi trzeba poddać kolejnym badaniom. Część gruntu trzeba wysuszyć, część polać wodą, troszkę rozetrzeć w palcach. Wykonuje się też małą kulkę, a potem z niej wałeczek. Inną kulkę można też przerzucać w dłoniach. W czasie tych sztuczek trzeba bacznie obserwować grunt.

Czy pęka?
Czy się błyszczy?
Czy się „poci”?
Czy łatwo, czy trudno jest go rozkruszyć?
Przyglądamy się i oto mamy odpowiedź na pytanie: jak nazywa się nasz grunt?

W naszym laboratorium każdy weźmie grunt w swoje ręce, zbada i nauczy się go rozpoznawać. Piaski, pyły i iły nie będą miały przed Wami tajemnic! Zapraszamy na wspólne geotechniczne taplanie w błocie.

Miejsce realizacji: Wydział Budownictwa i Architektury (236)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 40

Szczegóły

Data:
20 września
Czas:
08:30 - 11:30